Lektury warte polecenia

To drugi post, w którym chciałabym Wam przytoczyć moje krótkie recenzje kilku wybranych książek. Poprzednio polecałam Wam literaturę kobiecą, tym razem powstał misz-masz: o Internecie, górach, życiu i papieżu. Zresztą, zerknijcie sami. 😉

pf_1429605276


„Survival, czyli jak zachować maniery w epoce fejsbuka”, Piątkowska Monika, Talko Leszek

Już sam tytuł książki sugeruje, że to poradnik inny niż wszystkie. Nie znajdziemy tu sztywnych regułek dotyczących zachowania przy stole czy witania się, ale przemyślenia autorów, którzy podpowiadają, jak sobie poradzić w świecie pełnym zaskakujących (czasem trochę abstrakcyjnych) sytuacji. Bo któż z nas wie co robić, gdy „koszmarne kapcie pod choinkę dostałaś” lub „prezesem chciałbyś zostać”? Książka napisana z humorem i dystansem do typowej kindersztuby, przekazująca mądre rady w dowcipny sposób. To prawdziwy niezbędnik współczesnego człowieka. Polecam na prezent – sobie lub bliskim.


„E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji”, Susan Maushart

Po tę książkę sięgnęłam z czystej ciekawości. Muszę przyznać, że eksperyment, na który zdecydowała się matka nastoletnich dzieci, był szalenie odważny, ale też… zasadny. W erze szeroko dostępnych mediów niejednemu z nas przydałoby się takie doświadczenie. Relacja autorki, bardzo rzeczowa i osobista, pozwoliła mi krytycznie spojrzeć na nowoczesne technologie, a opowieść potraktować jako przestrogę. Napisana z humorem, dodatkowo gwarantuje spędzenie miłego (i dobrze wykorzystanego) czasu z lekturą. Przekonaj się sam, do jakich zmian cię zainspiruje!


„Sztuka życia dla mężczyzn”, Twardoch Szczepan, Bociąga Przemysław

Zaskakujący i zabawny, a przy tym konkretny. Taki jest nowy poradnik dla mężczyzn – a według mnie jedyny, który szybko i chetnie przeczytają od pierwszej do ostatniej strony. Kluczem do sukcesu jest tu luźny język autorów i ich humorystyczne podejście do męskiego świata, o którym piszą. Nie przytaczają tu sztywnych regułek dotyczących ubioru, randkowania czy wyboru auta, lecz sprytnie podpowiadają te lepsze rozwiązania. Dlatego, drogie panie, jeśli szukacie prezentu, który okaże się strzałem w dziesiątkę dla waszego mężczyzny, polecam podarować im tę nietuzinkową lekturę. Sprawdzone!


„Pokolenie kolosów”, Piotr Tomza

Nie ma w Polsce bardziej znanego festiwalu podróżniczego niż Kolosy odbywające się w Gdyni już od 15 lat. I myślę, że nie ma bardziej inspirującej książki niż ta o laureatach Kolosów.  To znakomita opowieść o alpinistach , wspinaczach, żeglarzach i wielu innych podróżnikach, którzy poświęcili swoje życie, by odkrywać nowe światy i wytyczać kolejne granice. Gwarantuję ci, że po tej lekturze od razu zapiszesz sobie w kalendarzu datę kolejnej edycji, by spotkać ich wszystkich osobiście. Zdecydowanie inspirująca pozycja!


„Everest. Góra gór”, Witkowska Monika

Dzięki autorce czytając tę książkę mogłam wczuć się w emocje, jakie towarzyszyły jej podczas trwania wyprawy na najwyższą górę świata – od pomysłu i przygotowań aż do powrotu do kraju. To niesamowita i bardzo ciekawa relacja ze wspinaczki, napisana swobodnym językiem i pozwalająca poznać prawdziwe oblicze wysokogórskich wędrówek. Książka ma szanse stać się kolejną biblią wspinaczy na Everest. Poza dziennikiem z wyprawy zawiera także wiele praktycznych porad, ciekawostki dotyczące szczytu i słowniczek himalaisty. Do sięgnięcia po nią zachęca także przejrzysty układ i liczne fotografie dokumentujące wyprawę.


„Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II”, Mieczysław Mokrzycki, Brygida Grysiak

To nie jest kolejna biografia Jana Pawła II. To fantastyczna i niesamowicie ciepła opowieść, która przybliża nam go jako świętego i zarazem zwykłego człowieka. Jego najbliższy wieloletni sekretarz Mieczysław Mokrzycki wspomina papieża, który cieszył się wyczekując na pierwszą gwiazdkę, przez telefon kolędował z przyjaciółmi z Polski i osobiście wysyłał kartki z życzeniami. Poza tymi anegdotami, jest też w książce miejsce na sprawy poważne. Ostatni rozdział to szczegółowa relacja z ostatnich dni papieskiej posługi. Nieoceniona jest więc wartości tej publikacji. Śmiało mogę ją polecić każdemu.

niemarysia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s